ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -------
|
تاریخ : چهارشنبه 15 مهر 1394 - ساعت 16:32:58
چاپ خبر

کنسرت پژوهشی «شهرآشوب» با ساز مجید کیانی

سید مهرداد کیانی، فرزند استاد کیانی و کارگردان کنسرت «شهرآشوب»جزئیات این کنسرت پژوهشی را تشریح کرد.

کنسرت پژوهشی «شهرآشوب» با ساز مجید کیانی

به گزارش هنرآنلاین، سید مهرداد کیانی فرزند مجید کیانی و کارگردان برنامه موسیقایی "شهرآشوب" درباره برگزاری این کنسرت گفت: پس از کنسرت "هنر طبیعت" استاد کیانی که در آن قطعاتی که با هم در ارتباط موسیقایی بودند به اجرا درآمدند و استاد کیانی توضیحاتی را درباره این قطعات و ارتباطات آن‌ها ارائه کردند، برنامه موسیقایی "شهرآشوب" هم در همان راستا آماده اجرا شد.
وی ادامه داد: در این برنامه ۴ قطعه از رنگ شهرآشوب در دستگاه‌های شور، ماهور، همایون و راست‌پنج‌گاه اجرا خواهند شد. این قطعات گوشه‌های مشترکی هستند که فرم یکسانی دارند اما از لحاظ اجرا متمایز و متفاوت‌اند؛ اتفاقاً پوستر کنسرت "شهرآشوب" هم بر اساس همین تمایزات موسیقایی انتخاب و طراحی شده است.

مهرداد کیانی با بیان اینکه این قطعات هر چند هر یک متعلق به دستگاهی هستند ولی از نظر پژوهش موسیقی ارتباطات مهم هنری با هم دارند، تأکید کرد: در این برنامه هم مانند کنسرت "هنر طبیعت" استاد کیانی ابتدا درباره قطعات صحبت می‌کند و سپس به اجرای موسیقی پرداخته می‌شود.

به گفته فرزند استاد کیانی که کارگردانی این کنسرت را بر عهده دارد این نوع از کنسرت‌ها برای هنرجویان پژوهشگران و علاقه‌مندان موسیقی ایرانی طراحی می‌شوند، اما با توضیحات و شرحی که همزمان با اجرای هر قطعه توسط استاد ارائه می‌شود، تفاوت‌ها و تمایزات موسیقایی قطعات و نوع اجرای آن‌ها را برای مخاطب عام هم قابل تشخیص می‌کند. بنابراین هدف اصلی از برگزاری این کنسرت‌ها این است که همه مخاطبان بتوانند از این نوع موسیقی بهره‌مند شوند.

مهرداد کیانی اظهار کرد: این گوشه‌ها برای اولین بار است که در کنار هم قرار می‌گیرند و مشخصاً با اجرای ویژه رنگ‌های شهرآشوب ارائه شده‌اند. تا امروز عموماً در هر کنسرت شاید فقط یک قسمت از این رنگ‌ها به اجرا گذاشته شده باشد.

به گفته وی "رنگ‌ها" قطعات ضربی هستند که معمولاً در پایان هر دستگاه تعریف شده‌اند، یعنی هم در ردیف "میرزا عبدالله" و هم در ردیف "موسی معروفی" موجودند و در پایان اجرای قطعات هر دستگاه در کنسرت‌ها، یک رنگ هم به‌عنوان قطعه پایانی نواخته می‌شود.

کارگردان برنامه موسیقایی "شهرآشوب" در پایان به ارائه توضیحاتی درباره زمان و مکان برگزاری این اتفاق هنری داد و نحوه تهیه کارت حضور در این کنسرت را تشریح کرد. وی توضیح داد: کنسرت پژوهشی "شهرآشوب" با شرح و اجرای سنتور استاد سید مجید کیانی و همراهی ضرب سید شهرام کیانی روز جمعه ۱۷ مهرماه ۹۴ از ساعت ۱۸ در سالن آسمان فرهنگستان هنر اجرا می‌شود.

این تهیه‌کننده موسیقی افزود: این کنسرت بر اساس ردیف "موسی معروفی" در دو قسمت و ۴ تراک در قسمت اول "شهرآشوب شور" ۱۷ قسمت به مدت ۱۵ دقیقه، قسمت دوم "شهرآشوب ماهور" ۵ قسمت به مدت ۵ دقیقه، قسمت سوم "شهرآشوب همایون" ۸ قسمت در ۸ دقیقه و قسمت چهارم و پایانی آن "شهرآشوب راست‌پنج‌گاه" در ۶ قسمت به مدت ۶ دقیقه‌ اجرا خواهد شد.

وی اظهار کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در این کنسرت پژوهشی می‌تواند از دو طریق اقدام کنند؛ اول اینکه با مراجعه به "موسسه فرهنگی سروستان" به آدرس: میدان هفتم تیر، خیابان مفتح شمالی، خیابان ملایری‌پور، پلاک ۱۰۷ واحد ۸ در روزهای شنبه دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ کارت برنامه را تهیه کنند. همچنین می‌توانند با ارسال عدد ۹۴۷ به سامانه ۰۲۱۸۸۳۰۵۰۳۲ به‌صورت پیام کوتاه صندلی خود را رزرو کنند.

کیانی با بیان اینکه برای هنرجویان و دانشجویان و پژوهشگران امکان استفاده از ۵۰ درصد تخفیف دانشجویی بدون کارت دانشجویی فراهم شده است، افزود: این دانشجویان و هنرجویان برای این منظور می‌توانند علامت ٪ را در ابتدا یا پایان عدد ۹۴۷ درج نمایند و مثلاً متن خود را به‌صورت "۹۴۷٪" به همان سامانه ارسال کنند.

کارگردان برنامه موسیقایی "شهرآشوب" در پایان گفت: امکان تهیه کارت حضور در این برنامه در روز برگزاری این کنسرت، از ساعت ۱۷ در تالار آسمان فرهنگستان هنر هم فراهم شده است.

کنسرت, شهرآشوب, پژوهشی, مهردادکیانی,
آمار بازدید : 357
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

تبلیغات

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500