ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -------
|
تاریخ : شنبه 15 خرداد 1395 - ساعت 21:26:01
چاپ خبر

قلیان های خود را گلدان کنیم

مجید خراطها خواننده پاپ کشورمان با انتشار عکسی در صفحه شخصی اش به کمپین «قلیان های خود را گلدان کنیم» پیوست.

قلیان های خود را گلدان کنیم

مای ریتم_ خواننده با احساس و مورد علاقه نسل جوان دراقدامی نمادین و بسیار جالب قلیانی را به گلدان تبدیل کرد و با انتشار عکسی  از این کار، هواداران خودرا به ترک قلیان تشویق کرد و دراینستاگرام خود نوشت: "حداقل يك هفته پاك ..."
من هم به عنوان يك ايراني در جهت حذف اين عارضه فرهنگي از فرهنگ كشورم تلاشم رو ميكنم، طرفداران گلم شبيه به اين پست رو از خودتون بگيريدوبه اشتراك بگذارید.
 او همچین خودرا سفیر سلامتی و قهرمان زندگی خطاب کرده و در گذشته نیز کارهای انسان دوستانه ایی مانند اجرای خیابانی در حمایت از کودکان کار انجام داده است که این حدودا به یک سال و اندی پیش یعنی نوروز94در پارک دانشجوتهران برمیگردد که با همکاری برادرش دکتر سعید خراطها (دکترای مردم شناسی و کارشناس آسیب های ومسائل اجتماعی) برگزارشد لازم به ذکراست یکی از خیرین به نام امین اقا فرزانه نیز در این کار انسان دوستانه حضور داشت.
بعد از چالش شکستن قلیان توسط رضا صادقی این نیز یک نوع حرکت جدید در مقابله با قلیان بود همانطور که همه میدانیم مضرات بیشتراز سیگار بوده و باور غلط که ضرر آن به علت وجود آب در قلیان کمتر است در میان مردم نفوذکرده و کم کم دارد به یک عرف درجامعه تبدیل میشود حتی درمیان بانوان و قشرتحصیل کرده این پدیده رواج بسیاری یافته است یکی از مهمترین دلیل افزایش مصرف قلیان ارزان بودن و در دسترس بودن این عامل دود زا است که نابود کردن کردن قلیان به هر شکل و نحوی توسط افراد مشهورمیتواند یک راه مبارزه با اعتیاد به قلیان باشد.

خبر: پدرام یوسفی

 

قلیان, گلدان, کمپین, اینستاگرام, مجیدخراطها,
آمار بازدید : 241
تعداد نظرات (1)
?
nosmoking@iran.ir
228 روز و 12 ساعت و 8 دقیقه و 41 ثانیه قبل

نقدی بر" قلیان هایی که گلدان شد"
وسوسه بدنبال نشانه (Cue indued craving) واژه ای رایج و مورد وثوق در بین متخصصین عصب شناسی اعتیاد و روانپزشکان می باشد.
این اصطلاح به معنی شروع به مصرف مجدد یا افزایش مصرف در فرد مصرف کننده فعلی یا قبلی در اثر مواجهه با یک نشانه از مصرف می باشد.
طبق این اصل هر عامل و نشانه ای که سبب شود تا فرد را به یاد ماده مصرفی بیاندازد ، می تواندبرای فرد به شدت وسوسه انگیز باشد.
این نشانه میتوان یک مکان ، یک شخص و یک وسیله یا قسمتی از ابزار مصرف باشد.
برای مثال فرد با دیدن شخصی که قبلا با او مصرف میکرده و یا حتی با دیدن یک پوستر ضد اعتیاد که در آن صحنه ای از مصرف (حتی با نگرش منفی) دیده شده ، وسوسه به مصرف القا میشود.
به این سبب در پوسترها و تولیدات آموزشی ، توصیه میشود تا از کلمات و تصاویری که نشانه ای از مصرف را در بر دارد ، اجتناب شود.
در یک مورد افراد مراجعه کننده به یک مرکز تحقیقاتی دانشگاهی پیشگیری و درمان اعتیاد ، عنوان کردند که پوسترهای تبلیغاتی ضد اعتیاد برای آنان به شدت جالب ! و البته وسوسه انگیز بوده است.
شرکتهای تولید کننده مواد دخانی نیز سالهاست که از این تاثیر با خبر بوده و با بکار بردن ترفندهایی مانند به استفاده از برند خود در بسته های اقلام خوش نام که نمونه های آن هم اکنون در کشورمان به صورت خمیر دندان ، عطر و چای و خودکار و قهوه ..... موجود است.و نیز استفاده از ابزاری مانند پاکت مواد دخانی در اقلام دخانی مانند جلد تلفن همراه و شکلات و آدامس در بسته های شبیه سیگاراز این قبلیند.
این اقلام علاوه بر تابو زدایی از این وسایل، نوعی نشانه(Cue)برای افزایش مصرف و یا مصرف مجدد را سبب میشوند.
مستندات نشان میدهد که مشاهده وسایل مصرف دخانیات و نیز محل های قبلی سیگار کشی و نیز ابزاز فرعی مصرف مثل فندک، کبریت ، ذغال ، شلنگ و حتی صدای قل قل قلیان نیر به عنوان نشانه سبب القائ وسوسه میشود.
بنابراین شایسته است در تبلیغات ضد دخانی ، هیچگاه از از اجزا و متعلقات و ابزار فرعی دخانی استفاده نشود.
برای مثال تصور کنید ، اگر در یک حرکت مبارزه با دخانیات ، محتویات پاکت سیگار و قلیان (سیگار و توتون) را دور ریخته و آن را پر از پسته و شکلات کرده و آن را بین کودکان و نوجوانان پخش کنیم ، چه اتفاقی میافتد.
شاید اگر سنجش قبل و بعد از اجرای هر طرحی ، بر عهده یک گروه ثالث بود، با تامل بیشتری افکار و ایده های خود را قبل از اجرا کارشناسی میکردیم.

ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 
 

تبلیغات

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500