ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : Chef Editor
|
تاریخ : جمعه 8 مرداد 1395 - ساعت 13:48:55
چاپ خبر

عصبانیت ترانه‌سرای مشهور

افشین مقدم: بشین ماستتو بخور

افشین‌ مقدم ترانه‌سرای کارکشته و سرشناس کشور در واکنش به انتقاد یکی از همکارانش متن اعتراضی بلند بالایی نوشت.

افشین مقدم: بشین ماستتو بخور

به گزارش ریتم‌نیوز، افشین مقدم که دانش آموخته‌ی رشته‌ی حقوق است، در طول دوره‌ی کاری‌اش ترانه‌های به یادماندنی‌ای سروده و در کارنامه‌ی کاری‌اش سابقه‌ی همكاري با شهرداد روحاني، عليرضا عصار، فواد حجازي، محمد اصفهانی و... را دارد.

این ترانه‌سرا که به شدت از دست یکی از همکاران ترانه‌سرایش عصبانی است، امروز متن بلندی پیج اینستاگرامش نوشت: «به ياد ديالوگ مشهور فيلم مارمولك پرويزخان پرستويي كه در پاسخ به اراجيف و خزعبلات مي گفت : بشين ماستت و بخور ...! مطلع شدم آقاي به اصطلاح شاعر و غزلسرايي كه پيشتر در برنامه هزار صدا كه ظاهرن ترانه اي را سروده بودند (كه هيچ شناختي روي ايشان و آثار كلاسيكشان نداشتم و حتا اسمشان را نيز نشنيده بودم) و من در آن برنامه ترانه ي ايشان را كه يكي از ضعيف ترين ترانه هاي شركت كنندگان آن برنامه بود و به لحاظ زباني و مفهومي بيشتر به شعر كودك شبيه بود تا ترانه نقد كردم ايشان ظاهرن به پر قبايشان برخورده و در حركتي تلافي جويانه و انتقام گيرانه در صفحه اينستاگرامشان به نقد مغرضانه ترانه لالايي با اجراي علي زندوكيلي پرداختند و براي خواننده متاسف شدند كه چرا چنين ترانه ضعيفي را اجرا كرده. ترانه اي كه من در سال ١٣٧٤ يعني بيست و يك سال پيش سرودم و بعد از اين همه سال قرعه ي توليد به نامش افتاد ! من به هيچ وجه با نقد مخالفتي ندارم اما اينكه كسي مثل كودكان چون زورش نمي رسد مي رود آنطرف خيابان فحش مي دهد جالب است .

در زندگي گاهي به انسانهايي بر مي خوري كه هرچه تلاش مي كنند ديده شوند يا شنيده شوند و قد كوتاهشان چندسانتي بلندتر شود اتفاقي برايشان نمي افتد ناچار تصميم مي گيرند يا از شانه ديگران بالاروند يا زير پاي ديگران را خالي كنند يا روي نوك پنجه ي پا به راه رفتن ادامه دهند و اينجاست كه متوجه لغزشهايشان مي شوي از قديم گفتند هركسي را براي كاري آفريدند اما متاسفانه در اين سالها از بس ديوار و حريم ترانه كوتاه بوده هركسي از راه رسيده يا به عنوان منتقد يا به عنوان تئوريسين يا به هر عنوان بي عنوان ديگر تلاش كرده بدون تخصص لازم به اين حرفه ورود كند و از آب گل آلود ماهي بگيرد و حب و بغضهايش را خالي كند عده اي فكر مي كنند چون شاعر و غزلسرا هستند به طريق اولي ترانه سرا نيز هستند و ترانه را زير مجموعه شعر مي دانند و با همين خيال خام شايد بر اين باورند با شكستن زبان و تبديل زبان معيار به محاوره به ترانه مي رسند كه سخت در اشتباهند ترانه هنريست ظريف كه با همه وزن شاعري ات هم اگر ذاتن ترانه سرا نباشي نمي تواني ترانه سراي خوبي باشي كم نيستند شاعراني كه وقتي به ترانه رسيدند جز حرفها و ادبيات كودكانه و لغزشهاي تصويري و زباني و سرودن ترانه هاي منفعل و خنثا چيزي عايد ترانه و مخاطب ترانه نكردند اين افراد كه در مواردي حتا در شعرهايشان نيز چيزي وراي عروض و قافيه نيستند و در كشف و خلق تصاوير بي بديل نسبت به گذشته قدمي رو به جلو برنداشته اند...

يا از سر جهل يا از سر بيكاري يا از سر انتقام به ترانه و ترانه سرا حمله مي كنند و شروع به شپش جويي در ترانه هايي كه امتحان خود را در جذب مخاطب چند ميليوني وتوليد بيزينس و قابليت موسيقايي و حتا از بعد هنري بالا پس داده اند مي كنند كساني كه فرسنگها از ساختمان ترانه فاصله دارند و تفاوت بيت اول و دوم را نمي دانند و هنوز كاركرد ترجيع بند را نمي شناسند تيپ سازي را بلد نيستند از كاركتر سازي و لحن سازي ميليونها سال نوري فاصله دارند وزن در ترانه و تفاوت آن را با عروض كلاسيك نمي شناسند زبان معلق در ترانه را با استناد به شاهكارهاي ادبيات ترانه اين سرزمين گويا نشنيده اند پشت چهره به اصطلاح متين شاعرانه پنهان مي شوند اما همينكه فرصت پيدا مي كنند آن روي واقعي خود را نشان مي دهند چند هفته پيش به عنوان كارشناس به برنامه هزار صدا دعوت شدم و در كنار دوستان كارشناس از جمله بهروز صفاريان و... بايد اجراهاي دوستان را كارشناسي مي كرديم ما ترانه ها رو نقد مي كنيم نه اسمها را ...

اما ايشان ظاهرن بيشتر به نقد من پرداختند تا ترانه لالايي و پس از كلي صغرا كبرا به بهانه نقد يك ترانه به مافياي فرهنگي رسيدند كه مثلن يك اشتباه من در ترانه اي كه سرودم باعث شده فرهنگ اين مملكت بر باد رود و دهها توهم توطئه ديگر لابد ...من به هيچ وجه مخالف نقد نيستم اما چون فلسفه ي نقدشان بر پايه خصومت و انتقام گيري بود اينجاست كه به قول ديالوگ معروف فيلم مارمولك از زبان پرويز پرستويي نازنين به افرادي با اين شخصيت كه از كاه كوه مي سازند (ضمن احترام به هنرشان) بايد گفت بشين ماستت و بخور... »

 

 

 

افشین مقدم, ترانه, اعتراض, عصبانیت
آمار بازدید : 126
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

تبلیغات

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500