ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : محمدرضا کاظمی
|
تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395 - ساعت 09:50:41
چاپ خبر

گزارش اختصاصی ریتم نیوز از اولین شب جشنواره بارانا و اجرای گروه کامکارها

آی کُردی کُردی، دلمو بردی...

شب گذشته اولین شب جشنواره‌ی موسیقی بارانا در کاخ نیاوران برگزار شد و در این شب گروه کامکارها با اجرای قطعات معروف خود حاضران در فضای باز کاخ نیاوران را به وجد آوردند.

آی کُردی کُردی، دلمو بردی...

به گزارش ریتم نیوز، گروه کامکارها، یکی از شناخته شده‌ترین گروه‌های موسیقی سنتی و کردی کشور است که در طول سال‌های بعد از انقلاب که به طور رسمی فعالیت‌شان را آغاز کردند، در اکثر شهرهای کشورمان و همینطور سالن‌های مطرح اروپایی و امریکایی برنامه‌های مختلفی را اجرا کردند. اعضای این گروه همچنین چندین بار در شهرهای مختلف کردستان عراق برنامه اجرا کرده‌اند و همینطور در سال 1380 با اجرای قطعات کردی در استانبول و دیاربکر ترکیه، برای اولین بار یک کنسرت رسمی کردی در این کشور برگزار کردند. وحالا، شب گذشته این گروه به عنوان اولین تیم حاضر در فستیوال بارانا، اجرا در کاخ نیاوران را پیش رو داشت.

این برنامه قرار بود از ساعت 21:30 دقیقه استارت بخورد، ولی علاقه‌مندان به گروه کامکارها خیلی زودتر از آنها وارد محوطه شدند و در خیابان‌های اطراف کاخ نیاوران نیز ترافیک سنگینی وجود داشت. استیج و همینطور صندلی‌های مخصوص تماشاگران در فضای سبز داخل محوطه و کنار استخر کاخ قرار داشت، استخری که به نظر می‌رسید توسط تخته های بزرگ پوشانده شده بود و روی آنها صندلی‌های تماشگران را چیده بودند. گروه صدا و نورپردازی هم تا پیش از آغاز مراسم مشغول آماده سازی فضا بودند. 

نورپردازی پشت استیج هم از نکات جالب توجه کنسرت است، نورهای سبزی که روی درخت‌های پشت استیج افتاده و با نورهای کنار ستون‌های کاخ نیاوران ست شده است. چهار ردیف نور هم در کنار هم از پروژکتورهای خطی که پشت استیج است به آسمان رفته، نوری که به خوبی از خارج کاخ هم مشخص است و از همه جا توجهات را به سمت خود جلب می‌کند. نکته‌ی جالب دیگر اجرای دیشب این بود که در بلیط‌های برنامه ذکر شده بود که از آوردن کودکان زیر هفت سال خودداری کنید، اما با این وجود بچه‌ها در سنین مختلف در برنامه حضور داشتند و شاهد اجرای کامکارها بودند، اگرچه به نظر می‌رسید خیلی به آنها خوش نمی‌گذرد!

ساعت نزدیک به 22 است و مردم همچنان با کمک برگزار کنندگان به دنبال پیدا کردن صندلی‌های خود هستند. بالاخره ساعت 21:55 دقیقه گروه کامکارها به روی سن می‌آیند و بعد از چند دقیقه کوک کردن سازهایشان راس ساعت 22 با صدای تمبک ارژنگ کامکار برنامه‌شان را آغاز کردند.

کل گروه طبق معمول با هماهنگی فوق العاده‌ای استارت زدند و قطعه‌ی اول (قطعه‌ی در طرب هوای تو) که نزدیک به ده دقیقه بود را خیلی خوب اجرا کردند. حاضرین در محوطه هم از این اجرای نسبتا طولانی خیلی استقبال کردند و به تشویق اعضای این گروه خانوادگی پرداختند.

بعد از این نوبت به اجرای قطعه‌ی غم هجران رسید. قطعه‌ای که صبا کامکار در آن نقش اصلی را ایفا می‌کرد و به زیبایی هرچه تمام‌تر از پس خواندن آن قطعه برآمد. بعد از تمام شدن این قطعه هم تماشاگران به شدت کامکارها را تشویق کردند و سپس نوبت به جذاب‌ترین بخش‌های این کنسرت رسید، تک نوازی کمانچه توسط اردشیر کامکار. این تک نوازی خیلی به مذاق حاضرین در محوطه کاخ نیاوران خوش آمد و بعد از تمام شدن آن همگی چند دقیقه‌ای اردشیر را به شدت تشویق کردند.

کامکارها با همین فرمان به کارشان ادامه دادند و چند قطعه‌ی دیگر اجرا کردند، اگرچه همه چیز در این اجرا طبق برنامه پیش نرفت و بادی که آنجا می‌وزید لحظاتی برای نوازندگان مشکل ساز شد، علی الخصوص برای اردوان کامکار، نوازنده‌ی سنتور این گروه که باد به زیر نت‌های او خورد، ولی به موقع به دادشان رسید و همه را خیلی زود جمع و جور کرد. بعد از اتمام قطعات و درحالی که این اجرا تا به اینجا 50 دقیقه به طول انجامیده بود، یک آنتراکت 15 دقیقه‌ای اعلام شد تا گروه کامکارها آماده‌ی اجرای بخش دوم برنامه‌هایشان بشوند.

درحالی که ساعت چند دقیقه‌ای 23 گذشته، گروه کامکارها یکبار دیگر به روی استیج می‌آیند، اما اینبار از همان لحظه‌ی ورودشان همه را سورپرایز می‌کنند. همگی لباس‌های کردی پوشیدند و با شکل و شمایلی جدید روی سن حاضر شدند. البته علاقه‌مندان به این گروه موسیقی کردی، با این حرکت آنها آشنایی دارند اما برای کسانی که اولین بار کنسرت آنها را می‌بینند این حرکت خیلی خاص محسوب می‌شود.

چهره‌های مطرح زیادی در بین تماشاگران هستند، چهره‌های مثل اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد، شمس لنگرودی، میترا حجار، هومن برق‌نورد و شقایق دهقان، اما ارسلان کامکار که وظیفه‌ی خوش آمدگویی به آنها را برعهده دارد، بدون نام بردن از تک تک آنها به این دلیل که ممکن است اسم کسی را از قلم بیاندازد، از همه تشکر می‌کند و حاضران را به پارت دوم برنامه هایشان دعوت میکند.

در بخش دوم برنامه فقط موسیقی محلی با اشعار کردی خوانده می‌شود و ریتم تند قطعات باعث همراهی حاضرین در محوطه‌ی کاخ می‌شود. بیژن کامکار که در بخش اول برنامه با نوازندگی رباب و همخوانی‌های کوتاه حضور تقریبا کمرنگی داشت، در پارت دوم به عنوان ستاره‌ی صحنه شناخته می‌شود، او که در کنار نوازندگی دف، خواننده‌ی تمامی قطعات کردی هم هست، با شور و هیجان خاصی این بخش‌ را اجرا می‌کند و فیدبک‌های مثبتی هم از حاضرین در برنامه دریافت می‌کند.

شاید خیلی از کسانی که پای اجرای گروه کامکارها نشسته‌اند، ندانند که بیژن دقیقا چه چیزی می‌خواند و از لحاظ لغوی معنی کلمات او را درک نکنند، اما معجزه‌ی موسیقی و البته موسیقی محلی و کردی باعث شده همه با هیجان این اجرا را نگاه کنند و خیلی از حاضرین در سالن با تلفن‌های همراه‌شان قطعات مختلف این گروه سرحال را ضبط کنند تا لذتی که امشب چشیدند را باز هم تجربه کنند.

ساعت 24 شده و گروه آخرین قطعه‌اش را هم اجرا کرده، کل کسانی که فضای سبز محوطه کاخ نیاوران را به اشغال خود درآورده‌اند، ایستاده خانواده‌ی کامکارها را تشویق می‌کنند. این تشویق طولانی چند دقیقه‌ای ادامه دارد و تعدادی از تماشاگران هم با دسته‌ گل‌هایشان به استقبال گروه می‌روند و هرکدام یک نفر را برای اهدای گل‌هایشان انتخاب می‌کنند. تشویق‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که هوشنگ کامکار، مدیر گروه 16 نفره‌ی کامکارها از اعضای خانواده‌اش می‌خواهد یک قطعه‌ی دیگر به احترام مردم بنوازند. کامکارها یکبار دیگر دست به ساز می‌شوند و با تمبک ارژنگ، کل گروه قطعه‌ی آخرشان را استارت می‌زنند. این اجرای مجدد خیلی هیجان انگیز است و بسیاری از حاضرین در سالن به صورت ایستاده و با تشویق گروه تماشاگر این قطعه می‌شوند.

بعد از اتمام این اثر باز هم تشویق شدید حاضرین در محوطه، کل کاخ نیاوران را پر می‌کند. اما اینبار خبری از یک قطعه‌ی دیگر نیست و همگی کم‌کم به سمت خروجی کاخ می‌روند. به این ترتیب اولین شب از اولین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی بارانا، با اجرای موسیقی سنتی و محلی توسط گروه پرطرفدار «کامکارها» در فضای باز کاخ نیاوران برگزار شد.

شب‌های موسیقی بارانا که از شب پنجشنبه 21 مرداد در کاخ نیاوران استارت خورد، تا 29 مرداد ادامه دارد، البته در دو شب هیچ اجرایی در کاخ نیاوران برگزار نخواهد شد. براساس اعلام برگزارکنندگان، پنج درصد از فروش بلیط‌های این برنامه به کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک و همچنین درصدی دیگر از آن برای حمایت از موسیقی دانان در حوزه سلامت و رفاه در نظر گرفته شده است.

کامکارها, بارانا, کاخ نیاوران, کنسرت,
آمار بازدید : 198
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

تبلیغات

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500