ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -----
|
تاریخ : سه‌شنبه 26 مرداد 1395 - ساعت 23:10:31
چاپ خبر

گزارشی مختصر از کنسرت جیپسی کینگ در تالار وحدت تهران

فریاد سلاطین کولی در تالار وحدت

کمتر کسی هست که با گروه معروف جیپسی کینگ و آهنگ به یاد ماندنی امور میو« Amor mio » را به خاطر نداشته باشد. بالاخره بعد از سال‌ها و پس از بحث‌های مختلفی که درباره حضور این گروه در ایران وجود داشت بالاخره کولی‌ها به ایران آمدند. شب پیش صدای ساز و آواز آشنا و گوش‌نواز این گروه به سرپرستی Paulo Yeres، خواننده اسطوره ای گروه جیپسی کینگ، در تالار وحدت مجموعه بنیاد رودکی تهران پیچید. همانطور که انتظار می رفت، استقبال بی نظیری از این اجرا شد و در طی 24 ساعت این کنسرت برای سانس 2 نیز تمدید شد.

فریاد سلاطین کولی در تالار وحدت

به گزارش ریتم نیوز؛   Paulo Yeres به همرا گروه 9 نفره خود که از خواننده ها و نوازنده های مطرح بومی اسپانیا می باشند خالق این برنامه بی سابقه بودند. در این برنامه که بیش از 22 قطعه در آن اجرا شد، قطعات ماندگار از گروه جیپسی کینگ از جمله «La Dona»، «Bamboleo»، «Djobi-Djoba»،«Rumba de nocolas» و «Bem bem maria» شور و هیجان متفاوتی را با خود به همراه آورد. شاید عده خیلی زیادی منتظر روزی بودند که «Amor mio» را در ایران با عضو خانواده Yeres  هم خوان بشوند. و این در حالی اتفاق افتاد که Paulo yeres فرزند Jose Reyes، نوازنده اسطوره ای در سبک فلامنکو، توانست این خواسته هواداران ایرانی اش را جامه عمل بپوشاند.

گروه جیپسی کینگ از دو خانواده Yeres و Baliardo تشکیل شده است. زادگاه این دو خانواده بزرگ، فرانسه است اما با فرهنگ اسپانیایی بزرگ شده اند. قطعات آن ها در سبک رومبا-فلامنکو تاثیر گرفته از پاپ نواخته می شود و اعضای تشکیل دهنده این گروه نوازنده های مطرح در سبک فلامنکو، پاپ و سالسا بوده اند. شاید همین یکی از دلایلی است که با نوآوری‌های خود توانسته‌اند فلامنکو را در مسیر جدیدی قرار دهند و سبک پاپ-فلامنکو را به دنیا معرفی کنند. شور و حال ریتم رومبا  غیر قابل انکار است. با وجود اینکه تمامی قطعات اجرا شده در این کنسرت اسپنیش اجرا شد، از همان قطعه اول «Un amor» تالار وحدت نیز مملو از هیجان غیر قابل وصف و منحصر به فرد در اجرا های گیپسی کینگ بود که این شور و هیجان در قطعه « Amor mio » به اوج خود رسید.

تقریبا تمامی قطعات بدون هیچ وقفه ای در بین آنها ایجاد شد و این شاید به آن دلیل بود که (کولی ها) میهمان خاص و ویژه ای را در سالن نداشتند تا در بین برنامه ها از حضورش تقدیر و تشکر کنند.


یکی از اتفاق‌های مورد توجه تسلط و تبحر تمامی اعضای گروه جیپسی کینگ بود. آن‌هابدون وجود حتی یک دفتر نت بر روی صحنه، با دست‌ها و گیتار اسپنیش‌های جادویی خود خالق قطعات بی نظیر و ماندگار خود بودند.

بی شک، برای خواننده ای که بر روی صحنه در حال اجرا است، پاسخ حاضرین به قطعات او و همخوانی در حال اجرا می تواند انرژی مضاعفی به او بدهد. «کولی ها» با تسلطی که بر کار خود بر روی صحنه داشتند، توانستند خیلی زود با مخاطبان خود ارتباط بر قرار کنند و پاسخ و همخوانی که لازمه یک اجرای پر شور و حال است را از دوست داران خود دریافت کنند. در بخش هایی از این اجرا، شاهد قطعات سازی بودیم که هر یک از نوازنده ها به تنهایی با هنرنمایی های شگفت انگیز خود، همگان را جذب این تسلط و تبحر خود  در اجرای تکنیک های متفاوت از سبک فلامنکو از جمله Arastre و Tremolo کردند. اگر چه در اکثر قطعات شاهد هم خوانی اعضای گروه بودیم، تک‌خوانی خواننده اسطوره‌ای جیپسی کینگ شور دیگری به شنوندگان بخشید.

در انتهای برنامه، از آن جهت که سالن مملو از شور و حال بود و این گروه با استقبال بی نظیری رو به رو شده بود، تصمیم گرفتند یک قطعه دیگر به یاران پارسی گوی خود هدیه کنند. به گونه ای متفاوت از مخاطبان خود درخواست کردند تا «Djobi-Djoba» را ایستاده با آنها همراهی کنند. اجرای این قطعه اسپنیش و ریتمیک با همنوایی سلاطین کولی در تالار وحدت حسن ختام این برنامه ماندگار و به یادمندنی بود.
 

 

آمار بازدید : 223
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

تبلیغات

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500