ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -----
|
تاریخ : چهارشنبه 27 مرداد 1395 - ساعت 22:49:56
چاپ خبر

گزارش کنسرت همای و مستان در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی

همای و مستان، «حال پریشانی» در سالن میلاد

بار دیگر سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران شاهد نوای ساز و آواز همای و گروه مستان شد. این کنسرت که در 26 ام مرداد 1395 در یک سانس برگزار شد، با استقبال باشکوه و بی سابقه ای روبه رو شد.

همای و مستان، «حال پریشانی» در سالن میلاد

به نقل از ریتم‌نیوز: قبل از آنکه گروه بر روی صحنه حاضر شوند، کلیپ تصویری از قطعه «گمنام» به یاد شهدای غواص جنگ تحمیلی با اجرای گروه ارکستر مستان و آواز همای پخش شد. سپس گروه با شاخه گل هایی در دست به روی صحنه آمدند و دوست‌داران خود را گلباران کردند. گروه مستان همیشه سعی کرده است که اجرایی متفاوت و متمایز ارایه کند. دکور صحنه شامل اجرامی از تخت جمشید بود و پارسه را به نمایش گزارده بود. همچنین دو هنرمند نقاش و خطاط در دو گوشه صحنه به گونه ای بدیع در حال به تصویر کشیدن و به روی کاغذ آوردن اشعار و حال و هوای همای بودند.

تقریبا تمامی قطعات اجرا شده از سروده های همای بود به جز قطعات «گرگ درون» ، «پیکر تراش» و «مثنوی مست» که از اشعار فریدون مشیری، نادرپور و محمدعلی بهمنی انتخاب شده بود. پرواز همای «پناه بلندی و پستی تویی» را به عنوان قطعه اول برنامه امشب خود انتخاب کرد و سپس «خواجه در ابریشم» و «می ناب» بر سازهای گروه مستان جاری شد.

«دیوانه چو دیوانه ببیند» از اجراهای متفاوت همای بود که در سبک مختص خودش اجرا شد و همگان را همخوان و همنوا با خود کرد. قطعه بعدی با اجرای سولوی ساز نی آغاز شد که در نهایت «حال پریشانی» را تقدیم حضور مخاطبان کرد و در ادامه «به خدا از من دیوانه تو دیوانه تری» این حال و احساس را به اوج خود رسانید. «فریاد» پرواز همای حاضرین را محو تماشای خود کرد که در ادامه قطعه ماندگار  «مه پاره» مکمل این حال عرفانی حاکم بر سالن شد.

پس از اجرای قطعات یاد شده، توقفی چند دقیقه ای در برنامه داشتیم که بار دیگر پرواز همای به همراه گروه مستان رز زرد در دست به روی صحنه آمدند. همنوازی تار، کمانچه و سنتور اولین اجرا پس از آن توقف بود که به حاضرین تقدیم شد و در ادامه همای تصنیف «گرگ درون» را به مخاطبان خود هدیه کرد که مکمل آن آواز «ای خانه ات خراب» بود.

البته در طول این برنامه از تک نوازی نی طوفان خنده ها با هنرنمایی «پاشا هنجنی» نیز بهره مند شدیم. نکته قابل توجه در اجراهای همای حس عمیق او بر روی صحنه می باشد. گویی تک تک کلمات از عمق وجود او تراوش میکند و همچون یک بازیگر حرفه ای تاتر غرق در نقش خود شده و شعر را به نمایش در می آورد که نتیجه آن تاثیر گذاری اشعار و اجراهای ساز و آواز او بر مخاطبانش است.

این تاثیرگذاری در «مثنوی مست» نیز به وضوح به چشم می خورد. در بخش قطعات محلی که شامل «آخدا»، «وای وای میکمر» و «مشدی گل مار» بود تبحر و تسلط پرواز همای بر روی صحنه و نقشی که به خود گرفته است به بهترین نحو به چشم می خورد. دو قطعه آخر اما تقدیم شد به خاک پاک ایران. «در هوای میهن» و «سرزمین بیکران» قطعات ماندگار از پرواز همای که در وصف ایران عزیزمان سروده شده است با قیام و همخوانی ایران دوستان در فضایی پارسه گون حسن ختام این محفل آریایی بود. در انتها همای با دستان خود بار دیگر مخاطبان خود را گل باران کرد و البته در نهایت گروه مستان با حلقه هایی از گل بر گردن که میهمانان به آن ها تقدیم کردند صحنه را ترک گفتند.

اما گروه ارکستر امشب مستان از این قرار بودند. پاشا هنجنی، (نی)، محمود نوذری (سنتور)، سعید فهیمی (نی)، پیمان خازنی (بم ساز)، مسلم علیپور (کمانچه)، میلاد علیپور(تار)، حمیدرضا یوسفی (تمبک) و میلاد عباسی (دف)

منبع: نوای فارس

آمار بازدید : 381
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

تبلیغات

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500