ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : Admin
|
تاریخ : چهارشنبه 7 مرداد 1394 - ساعت 11:37:48
چاپ خبر

کوچ ایل شاهسون به اکسپو میلان/ گروه موسیقی ˝هالای˝ در ایتالیا

آئین‌ها و بازی‌های محلی ایل شاهسون به همراه موسیقی مقامی این ایل، در اکسپو 2015 میلان به نمایش گذاشته می‌شود.

کوچ ایل شاهسون به اکسپو میلان/ گروه موسیقی ˝هالای˝ در ایتالیا

به نقل از روابط عمومی موسسه توسعه هنرهای معاصر، گروه موسیقی و آئینی "هالای" عازم ایتالیا شد تا مراسم آئینی و بازی‌های محلی ایل شاهسون را به مخاطبان اکسپو 2015 معرفی کند.

سرنا، قوپوز، بالابان، دهل، دایره و دف سازهایی هستند که این گروه به همراه دارد تا با همراهی موسیقی، آئین‌هایی همچون "مشق"، "یرهایری"، "ایکی ایاق"، "ناوا زینیم"، "قاراهان"، "یایا خان" و "ترلان و جیران" را در میلان اجرا کنند. این آئین‌ها به نوعی شکرانه بوده و در آئین‌ها و مراسم‌های مختلف این قوم استفاده می‌شود.

همچنین "لیلا ناچی"‌ گروه با همخوانی سایر اعضا و صدای سازهای سرنا و دهل، آواها و تصانیف شاد ایل را مانند قاراخان، سلبی ناز، ترلان جیران، ناری ناری، قاشی قارا، جانیم اینچه و یالان را در اکسپو میلان اجرا خواهد کرد.

بخشی از اجرای گروه موسیقی هالای در میلان، بالابان نوازی، دایره و دف نوازی با ریتم‌های شاد است تا مخاطبان اکسپو با سازهای ایرانی آشنا شوند.

موسیقی در میان ایل شاهسون از جایگاه خاصی برخوردار بوده و داستان‌های خنیایی در میان اهالی ایل بسیار مورد توجه است. شاهسون‌ها مردمانی غیور بودند، به این دلیل اکثر آیین‌های نمایشی ایل درون مایه حماسی دارد و در گذشته برای تقویت روحیه سلحشوری ایل، اجرا می‌شدند ولی امروزه این آئین‌ها در قالب شکرگذاری جزئی از مراسم‌ها‌ و جشن‌های ایل است. همچنین بازی‌های محلی در ایل شاهسون اهمیت ویژه‌ای دارد و بخش‌هایی از این بازی‌ها در محل اکسپو 2015 میلان به نمایش گذاشته می‌شود.

به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر و کمیته فرهنگ و هنر اکسپوی 2015 میلان، گروه‌های موسیقی و آئینی کشورمان، موسیقی محلی، حرکات و آیین‌های نمایشی مناطق مختلف ایران را به مخاطبان اکسپو معرفی می‌کنند.

اکسپو 2015 میلان با موضوع "تغذیه زمین، انرژی برای حیات" از 11 اردیبهشت ماه تا 9 آبان ماه سال 1394 در شهر میلان ایتالیا برگزار شده و 145 کشور در این رویداد جهانی شرکت دارند.

آئین‌ها و بازی‌های محلی ایل شاهسون, اکسپو 2015 میلان
آمار بازدید : 1,403
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500