ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : ----
|
تاریخ : یک‌شنبه 29 تیر 1393 - ساعت 14:12:39
چاپ خبر

«موسیقی رمضان یک اصطلاح جدید است»

علیرضا میرعلینقی:

<p class="MsoNormal" dir="RTL" style="margin-top:3.6pt;margin-right:0cm;margin-bottom: 3.6pt;margin-left:0cm"><span lang="FA">علیرضا میرعلینقی می‌گوید وقتی درباره موسیقی تعزیه صحبت می‌کنیم منظومه‌ای از شعر، موسیقی و نمایش در ذهن ما نقش می‌بندد، اما درباره موسیقی رمضان چیزی به ذهن ما نمی‌رسد.</span></p>

عنیقلی.jpgعلیرضا میرعلینقی می‌گوید وقتی درباره موسیقی تعزیه صحبت می‌کنیم منظومه‌ای از شعر، موسیقی و نمایش در ذهن ما نقش می‌بندد، اما درباره موسیقی رمضان چیزی به ذهن ما نمی‌رسد.

این پژوهشگر موسیقی در گفت‌و‌گو با هنرآنلاین درباره موسیقی رمضان، گفت: به طور کلی ما تا 20 سال گذشته هیچ ژانر مشخصی با عنوان موسیقی رمضان نداشتیم. چند سال پیش به پیشنهاد چند پژوهشگر موسیقی نواحی این عنوان برای موسیقی ایام رمضان انتخاب شد.

علیرضا میرعلینقی در ادامه بیان کرد: همان طور که قبلا هم گفتم ما تا دو دهه پیش اصلا موسیقی رمضان نداشتیم. البته یک سری دعا و مناجات بوده که مختص ایام رمضان بوده است ولی عنوان موسیقی رمضان برای این نوع موسیقی وجود نداشته است.

میرعلینقی در ادامه با اشاره به اینکه اصطلاح موسیقی رمضان جدید است، تاکید کرد: این اصطلاح به پیشنهاد هوشنگ جاوید انتخاب شده است که به نظر من اصلا پیشینه‌ای ندارد. به عنوان مثال ما زمانی‌که درباره موسیقی تعزیه صحبت می‌کنیم منظومه‌ای از شعر، موسیقی و نمایش در ذهن ما نقش می‌بندد، اما وقتی درباره موسیقی رمضان صحبت می‌کنیم چیزی به ذهن ما نمی‌رسد.

این پژوهشگر موسیقی افزود: به نظر من موسیقی که با اهداف و آئین ماه رمضان هم سو باشد باید از نظر محتوا و شیوه اجرا نیز مناسب باشد. برای مناجات نمی‌توانیم از ریتم تند استفاده کنیم زیرا این دو باید با یک دیگر همخوانی داشته باشند.

علیرضا میرعلینقی در پاسخ به این پرسش که آیا در این ایام از موسیقی خاصی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: به طور کلی به لحاظ رعایت مسائل مذهبی باید از نوع خاصی از سازهای کوبه‌ای استفاده کنیم، همچنین این نوع موسیقی باید در دستگاه‌های خاصی اجرا شود.

علیرضامیرعنیقلی ,موسیقی تعزیه ,هوشنگ جاوید ,آوارکورد ,مسابقه بزرگ خوانندگی ایرانیان
آمار بازدید : 509
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500