ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : ----
|
تاریخ : چهارشنبه 1 مرداد 1393 - ساعت 09:47:39
چاپ خبر

در مناطق با فرهنگ سنتی قوی تر، حضور موسیقی پررنگ‌تر است

بهروز وجدانی:

<p class="MsoNormal" dir="RTL" style="margin-top:3.6pt;margin-right:0cm;margin-bottom: 3.6pt;margin-left:0cm"><span lang="FA">بهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی می‌گوید موسیقی رمضان در دستگاه خاصی اجرا نمی‌شود و تحت تاثیر موسیقی محلی و سنتی است.</span></p>

وجدانی.jpgبهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی می‌گوید موسیقی رمضان در دستگاه خاصی اجرا نمی‌شود و تحت تاثیر موسیقی محلی و سنتی است.

به گزارش هنرآنلاین، بهروز وجدانی، پژوهشگر موسیقی درباره موسیقی رمضان گفت: موسیقی رمضان در هر کشوری برگرفته از فرهنگ سنتی همان کشور است که در ایران هر حادثه‌ای از جمله غم، شادی، ملی، مذهبی و.... همه موسیقی ویژه خودشان را دارند.

وجدانی ادامه داد: رمضان در ایران موسیقی خاص خودش را دارد که بیشتر در مناطق سنتی است و در مناطق غیرسنتی کمرنگ شده است و یا اصلا وجود ندارد.

این پژوهشگر افزود: به طور کلی در روستاها و شهرهای کوچک که فرهنگ سنتی با قدرت وجود دارد، موسیقی هم حضور پررنگ‌تر دارد. موسیقی رمضان به صورت آوازی و سازی است که اگر این نوع موسیقی را براساس زمان‌تقسیم بندی کنیم به پنج دسته تقسیم می‌شود.

وجدانی در ادامه خاطرنشان کرد: موسیقی رمضان شامل آواها و نواهای مربوط به سحری است که معمولا این نواها برای بیدار شدن مومنان از خواب استفاده می‌شده است. همچنین برای این نوع موسیقی از سازهای کوبه‌ای و گاهی ساز بادی استفاده می‌شد که این نوع موسیقی جنبه اطلاع‌رسانی داشته است.

این پژوهشگر موسیقی در ادامه تاکید کرد: همچنین آواها و نواهایی که مربوط به نیمه ماه رمضان می‌شود شاد است و موسیقی ویژه شب‌های قدر همراه با موسیقی کلامی است. همچنین شیعیان در ایام ماه رمضان موسیقی خاصی دارند که ویژه شهادت حضرت علی (ع) است.

بهروز وجدانی درباره موسیقی که اواخر ماه رمضان اجرا می‌شود، گفت: اواخر ماه رمضان بیشتر از منقبت و شعرخوانی استفاده می‌کنند و نقاره‌زنی یکی دیگر از سنت‌هایی است که در این ایام اجرا می شود. همچنین موسیقی رمضان در مدح پروردگار است.

این پژوهشگر گفت: در حال حاضر نقاره‌زنی به صورت پراکنده اجرا می‌شود و بیشتر در آستان قدس رضوی به صورت مفصل در ایام ماه رمضان اجرا می‌شود.

بهروز وجدانی در پایان گفت: موسیقی رمضان در دستگاه خاصی اجرا نمی‌شود و این نوع موسیقی تحت تاثیر موسیقی محلی و سنتی است.

بهروزوجدانی ,موسیقی سنتی عموسیقی رمضان ,نقاره زنی ,آوارکورد ,مسابقه بزرگ خوانندگی ایرانیان
آمار بازدید : 522
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500