ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : ----
|
تاریخ : شنبه 4 مرداد 1393 - ساعت 04:28:11
چاپ خبر

طرح تفکیک جنسیتی کنسرت شهرستان ها،بودن یانبودن؟!

موسیقی ایران در هفته‌های اخیر درگیر اتفاقات و کشمکش‌های فراوانی بوده است.

ک.jpgموسیقی ایران در هفته‌های اخیر درگیر اتفاقات و کشمکش‌های فراوانی بوده است. زمان زیادی از انتشار گزارش «منع تدریس موسیقی در فرهنگسراها» و «سکوت دفتر موسیقی و انجمن موسیقی در قبال اتفاقات موسیقی در کشور» نگذشته و رسانه‌ها همچنان درگیر حاشیه‌های این ماجرا هستند. هنوز پاسخ دقیق و شفافی به سوالات اذهان عمومی داده نشده و نگرانی‌ها از این بابت ادامه دارد و در این بین درز اطلاعات نامه‌ای که در اداره ارشاد برخی از استان‌ها دیده شده، می‌تواند آب بیشتری بر آسیاب حاشیه‌های موسیقی کشور بریزد. اطلاعات رسیده به ما، حکایت از آن دارد که برخی مسئولین بومی در شهرستان‌های مختلف کشور در یک اقدام هماهنگ، طرح تفکیک جنسیتی در کنسرت‌های پاپ را مطرح کرده‌اند.

با توجه به اینکه اجرای کنسرت‌های پاپ در شهرستان‌ها، مستلزم همکای نهادها و سازمان‌های مختلف است و بارها شاهد لغو این برنامه‌ها از سوی نهادهای بومی در کشور بوده‌ایم، دور از ذهن نیست که این اتفاق در برخی استان‌های کشور حتی به مرحله عملیاتی نیز برسد و خبرنگار «موسیقی ما» برای پاسخ به این سوال، سراغ مدیران فرهنگی و مدیران ارشاد برخی شهرستان‌ها رفته است.

این نامه به صورت همزمان در اداره‌های ارشاد تبریز و ارومیه رؤیت شده و برخی نهادها آغازگر این پروسه بوده‌اند و به صورت همزمان به دنبال عملیاتی کردن این طرح در شهرهای شمال غربی کشورند. بر اساس این طرح، از این پس سالن‌هایی که فاقد صندلی‌های ثابت و تهویه مناسب نیستند، اجازه برگزاری کنسرت‌های موسیقی را ندارد و ممنوعیت اجرای این قبیل برنامه‌ها در سالن‌های عروسی شهرستان‌ها نیز از دیگر بندهای این نامه است. تهیه‌کننده‌های کنسرت در شهرستان‌های ارومیه و تبریز نیز بایستی یک روز مانده به برنامه‌شان ریز چرخش مالی کنسرت را در اختیار مسئولین مربوطه قرار دهند.

اما عجیب‌ترین‌ بند این نامه، طرح تفکیک جنسیتی در کنسرت‌های پاپ است. طرحی که در آن اشاره شده کنسرت‌های پاپ حداکثر در دو شب در هر شهرستان برگزار شود و در شب اول بانوان و در شب دوم آقایان اجازه دارند در سالن‌های کنسرت حضور پیدا کنند!

«پیش‌گیری از برخی فعل‌های حرام»، «تحکیم روابط خانواده‌ها» و «آرامش روانی حاضرین در سالن» از جمله نکاتی است که به عنوان دلایل پیشنهاد این طرح عنوان شده است.

* محسن یگانه، رضا صادقی و احسان خواجه‌امیری

کنسرت‌های محسن یگانه، رضا صادقی و احسان خواجه‌امیری در تبریز و ارومیه نزدیک‌ترین برنامه‌هایی هستند که در مرداد و شهریور 93 در این بخش از کشور روی سن خواهند رفت و نگرانی‌ها در مورد نوع برگزاری این برنامه‌ها از هم‌اکنون به‌وجود آمده است.

برخی تهیه‌کننده‌های بومی کنسرت در این بخش از کشور، در گفتگوهایی جداگانه با «موسیقی ما»، ضمن تأیید این موضوع، از پیگیری‌شان از دفتر موسیقی وزارت ارشاد خبر داده و عنوان کرده‌اند که عملی شدن برخی تصمیمات محلی در اجراهایی که مستقیماً مردم و دوستداران یک خواننده را هدف گرفته، می‌تواند نتایج ناراحت‌کننده‌ای در پی داشته باشد. در این بین، مسئولین ارشاد این دو شهر بزرگ نظرات جالبی داشتند که برخی از این نظرات را در ادامه می‌خوانید:

* مسئول موسیقی اداره ارشاد ارومیه:‌ معضل سالن‌های کنسرت در شهرستان‌ها اصلی‌ترین دلیل است

«علیرضا قوجاری» مسئول ارشد موسیقی اداره ارشاد ارومیه در توضیح طرح ابلاغ شده به برخی از برگزارکننده‌های کنسرت در این شهرستان در گفتگو با «موسیقی ما» توضیح داد:‌ «شرایط فرهنگی در بخش‌های مختلف کشور متفاوت است. هر منطقه از ایران آداب فرهنگی و بومی مختص به خود را دارد اما چنین طرح‌هایی که در آنها موضوع تفکیک جنسیتی در سالن‌های کنسرت عنوان شده، بیشتر به سالن‌های برگزاری این برنامه‌ها در شهرستان‌ها برمی‌گردد. متأسفانه سالن‌های استانداردی در شهرستان‌ها وجود ندارد و همین باعث می‌شود که برخی از ناظرین نهادهای مختلف، چنین تصمیماتی را برای برنامه‌های فرهنگی بگیرند.»

قوجاری در ادامه افزود:‌ «این طرح در ارومیه در حال چکش‌کاری است ولی تعدد جریان‌های موازیِ تصمیم‌گیرنده در این حوزه‌ها باعث شده کمی سوءتفاهم به‌وجود بیاید. در حال بررسی هستیم و به زودی این ماجرا به صورت رسمی رسانه‌ای خواهد شد.»

* یک مقام اداره ارشاد تبریز:‌ ما تصمیم‌گیرنده نیستیم!

یک مقام اداره ارشاد شهرستان تبریز نیز در پاسخ به سوال خبرنگار «موسیقی ما» درباره قطعیت این طرح در این شهر توضیح داد:‌ «متأسفانه در این موضوع، اداره ارشاد چندان تصمیم‌گیرنده نیست.»

این مقام مسئول که خواستار عدم انتشار نام، مقام و سمت‌اش در این اداره بود، ادامه داد:‌ «بعد از برگزاری چند کنسرت پاپ و استقبال چشمگیر از این برنامه‌ها در تبریز، برخی جریان‌ها وارد عمل شده‌اند و این طرح یکی از طرح‌های پیشنهادی بوده که به نظر می‌رسد با توجه به قدرت نهادهای دخیل در این جریان، از بعد از ماه رمضان به عمل در بیاید.»

* دفتر موسیقی چه عکس العملی نشان خواهد داد

انتهای این گزارش می‌توانست با نقل‌قول مدیران دفتر موسیقی به اتمام برسد، اما رؤسای دفترِ این مدیران، گرفتاری‌های کاری مدیرکل دفتر موسیقی را توجیه عدم برقراری ارتباط با ایشان دانستند تا باز هم در یک چنین موضوع پراهمیتی شاهد عدم پاسخگویی و سکوت مدیران ارشد این حوزه باشیم.

کنسرت ,طرح تفکیک جنسیتی درکنسرت ها ,محسن یگانه ,احسان خواجه امیری ,رضاصادقی ,آوارکورد ,مسابقه بزرگ خوانندگی ایرانیان
آمار بازدید : 704
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500