ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : نازنین سطوتی
|
تاریخ : پنج‌شنبه 15 آبان 1393 - ساعت 19:11:36
چاپ خبر

آواز «علیرضا قربانی» در فرانسه می پیچد

علیرضا قربانی و سامان صمیمی برای شرکت در فستیوال بین المللی استراسبورگ ۲۰۱۴ ایران را به مقصد فرانسه ترک کردند. 

علیرضا قربانی و سامان صمیمی برای شرکت در فستیوال بین المللی استراسبورگ ۲۰۱۴ ایران را به مقصد فرانسه ترک کردند. 
سامان صمیمی آهنگساز و نوازنده سازهای زهی با اشاره رپرتواری که گروه رومی در این فستیوال اجرا خواهد کرد گفت: ساخته‌های من در دستگاه «همایون» که بناست سی دی آن‌ها در کشور فرانسه منتشر شود، در این فستیوال به مرحله اجرا گذاشته خواهند شد. این رپرتوار بر اساس موسیقی آنسامبل ایرانی است و برای سازهای تار، کمانچه و پرکاشن طراحی شده است. در نمونه صوتی این کار از ساز بم کمان هم استفاده کردیم اما در این اجرا با توجه به محدودیت‌هایی که برای در اختیار داشتن این ساز داشتیم از این ساز صرف نظر شد. سامان صمیمی در ادامه با اشاره به حضور علیرضا قربانی به عنوان خواننده گروه «رومی» درباره بقیه اعضای گروه توضیح داد: به جز آقای قربانی، میلاد محمدی به عنوان نوازنده تار و حسین ذهابی به عنوان نوازنده پرکاشن در این اجرا حضور دارند و من هم کمانچه می‌نوازم.
صمیمی در ادامه با اشاره به رپرتوار کار که در دستگاه همایون قرار دارد گفت: کار با مقدمه‌ای با نام آفرینش آغاز می‌شود که در قسمتی از آن آواز آقای قربانی با شعری از ابوسعید ابوالخیر شنیده می‌شود، در ادامه تصنیف آه شبانه بر روی شعری از شفیعی کدکنی اجرا می‌شود، بعد از آن قطعه‌ای ضربی تحت عنونا مناجات اجرا می‌شود که شعر آن از مولانا است، پس از آن تصنیف دلدار در بیداد همایون و با شعری از مولانا اجرا خواهد شد، قطعه ضربی بیداد هم در گوشه‌های مختلف سرک می‌کشد و پس از مدگردی به شور می‌رود و شعر آن هم از مولاناست. به علاوه اینکه قسمت‌هایی را هم در بین آثار به بداهه اختصاص داده‌ایم. ما جمعه همین هفته و یکشنبه هفته آینده در استراسبورگ فرانسه به روی صحنه خواهیم رفت و سه شنبه‌‌ همان هفته به ایران بازخواهیم گشت.
او در پایان در مورد احتمال انتشار آلبوم اروپایی‌اش در ایران گفت: امیدواریم این اتفاق بیافتد اما اگر بنا شد این کار را انجام دهیم احتمالا باید تغییراتی صورت بگیرد، برخی کار‌ها حذف شود و قسمت‌هایی هم به آلبوم افزده شود تا کار مناسب موسیقی ایرانی فعال در ایران باشد. چرا که طراحی ما برای کشورهای اروپایی بود. از سوی دیگر باید به سازبندی کار سازهایی را بیافزاییم.
گفتنی است تا پیش از این سامان صمیمی در مقام تنظیم کننده آثار موسیقایی، نوازنده سازهای کمانچه و ویالن فعالیت می‌کرد و رپرتوار ساخته شده برای اجرا در فستیوال استراسبورگ اولین تجربه مستقل او در مقام آهنگساز است. تمام قطعات این آلبوم از ساخته‌های سامان صمیمی است.
این گروه تا پیش از این تحت عنوان گروه «رومی» در فستیوال‌های بین المللی شرکت می‌کرد و امسال هم به آن خاطر که تمرکز اصلی کار‌ها بر روی اشعار مولانا جلال الدین محمد رومی (بلخی) است، در سایت فستیوال با این نام معرفی شده است.

علیرضا قربانی,سامان صمیمی,فستیوال بین المللی استراسبورگ,علیرضا قربانی در فستیوال فرانسه,گروه رومی,میلاد محمدی,حسین ذهابی, اشعار مولانا,alireza ghorbani,saman samimi,alireza ghorbani dar festivale france,goroohe roomi,goruhe rumi,milad mohammadi,hossein zahabi,ashaare molana
آمار بازدید : 505
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500