ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : فاطمه فدایی
|
تاریخ : دوشنبه 22 دی 1393 - ساعت 11:48:45
چاپ خبر

روایت واسونک های شیرازی در «نغمه های شکرین»

آلبوم«نغمه های شکرین» که شامل مجموعه ای از واسونک های شیرازی و ترانه های مناطق مختلف استان فارس است منتشر شد.


4095.jpgآلبوم«نغمه های شکرین» که شامل مجموعه ای از واسونک های شیرازی و ترانه های مناطق مختلف استان فارس است منتشر شد.
آلبوم«نغمه های شکرین» که توسط دامون شش بلوکی(پژوهشگر موسیقی)گردآوری شده، در از دو سی دی از سوی موسسه ماهور راهی بازار شد.
این آلبوم از 24 ترک تشکیل شده که علاوه بر واسونک ها، مجموعه ای از رپرتوار موسیقی نوروزی شیرازی ها نیز در این مجموعه وجود دارد. «واسونک ها» به شادیانه هایی که در عروسی های شیرازی ها مورد استفاده قرار می گیرد اطلاق می شود؛ شیرازی ها برای تمام مراحل مربوط به مراسم عروسی واسونک های مختلفی دارند.
دامون شش بلوکی در بخشی از مقدمه روی جلد این آلبوم آورده است: جان مایه های شاد در شعرهای عامیانه موسیقی شیراز را، از نگاه مردم شناسانه، می توان ناشی از روحیات و فرهنگ عمومی آرامش طلب مردم و شرایط نسبتا آرام تاریخی این دیار دانست که شاخص ترین گونه آن «واسونک» است که گونه ای از ترانه های محلی و عمومی خوانی است و کارکرد اصلی آن در مراسم مختلف مربوط به عروسی(خواستگاری، بردن هدیه به خانه عروس، کسب اجازه از پدر عروس و....)است.
قطعات این مجموعه مربوط به اجرهای  40 الي 50 سال گذشته است و برخی قطعات آلبوم«نغمه های شکرین» نیز در استودیو ضبط مجدد شده است. قطعات قدیمی استفاده شده در این آلبوم توسط احسان عابدی در موسسه ماهور پالایش شده و سعی شده تا کیفیت این قطعات همگون سازی شود.

آلبوم«نغمه های شکرین»,واسونک های شیرازی ,
آمار بازدید : 1,025
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500