ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : Admin
|
تاریخ : چهارشنبه 20 اسفند 1393 - ساعت 15:02:29
چاپ خبر

سخنگوی وزارت ارشاد در جمع خبرنگاران:

لغو کنسرت‌های مجوزدار به صلاح کشور نیست/ برخورد با قاچاق کتاب

سخنگوی وزارت ارشاد از برخورد با قاچاقچیان کتاب به کشور خبر داد و در مورد لغو کنسرت‌ها نیز گفت: تعطیل کردن و لغو کنسرت‌های مجوزدار از سوی برخی، به صلاح کشور نیست.

لغو کنسرت‌های مجوزدار به صلاح کشور نیست/ برخورد با قاچاق کتاب

حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه ارشاد چه اقدامی برای جلوگیری از واردات قاچاقی کتاب از افغانستان به کشور کرده است؟، گفت: متاسفانه قاچاق کتاب هم به موازات قاچاق سایر کالاها دارد به وجود می‌آید و ما شاهد هستیم که از برخی مبادی ورودی مرزهای کشور به صورت غیرقانونی و بدون رعایت قوانین، وارد می‌شود. وزارت ارشاد بارها اعلام کرده که ما به ورود هر گونه محصولات فرهنگی غیرمجاز به داخل کشور واکنش نشان می‌دهیم و آنها را از طریق مراجع زیربط و مسئولان مربوطه جمع‌آوری می‌کنیم.

وی افزود: کسی حق ندارد هیچگونه محصول فرهنگی را اعم از کتاب، فیلم و سایر محصولات فرهنگی وارد کشور کند مگر اینکه تشریفات قانونی آن با طی کردن روال قانونی و اخذ مجوزهای مربوطه، و از طریق گمرک جمهوری اسلامی و با نظارت کافی و لازم صورت گرفته باشد. ما به جهت حساسیتی که در حوزه فرهنگ و هنر به آن قائل هستیم، برخوردمان با قاچاق کالاهای این حوزه، بیشتر از کالاهای فرهنگی است. ممکن است تبعات ورود یک کالای غیرمجاز غیرفرهنگی کمتر از ورود یک محصول فرهنگی غیرمجاز باشد.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همواره اعلام کرده‌ایم که تحت هیچ عنوان نباید اجازه بدهیم کتاب یا سایر محصولات فرهنگی دیگر به صورت غیرمجاز و قاچاقی وارد کشور شود و یا اگر وارد شود، باید شدیداً نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام شود و باید هم با افرادی که آنها را وارد می‌کنند و هم آنهایی که این کالاها را توزیع می‌کنند، برخورد قانونی صورت بگیرد چون هر دوی این اقدامات، جرم است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما با مواردی از این دست که به ما گزارش می‌شود، شدیداً برخورد کرده‌ایم و نمونه آن کتابی بود که وارد شده بود و با شدت با آن برخورد شد و نسبت به جمع‌آوری آن اقدام کردیم و حتی گفتیم اگر فروشگاهی هم نسبت به عرضه این محصولات و یا دیگر محصولات غیرمجاز اقدام کند آن هم بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با او هم به عنوان مجرم برخورد می‌کنیم.

نوش‌آبادی در مورد لغو کنسرت‌ها به رغم داشتن مجوز از وزارت ارشاد هم تاکید کرد: ما با تعطیلی کنسرت‌هایی که مجوزهای لازم را دریافت کرده و شوراهای تامین استان در استان‌های کشور هماهنگی لازم را در این مورد انجام داده‌اند و پذیرفته‌اند که اجرا شود، مخالف هستیم. گاهی می‌بینیم رفتارهایی منجر به تعطیلی برخی برنامه‌های مجوزدار می‌شوند و اینها منجر به بازخوردهای منفی در سطح جامعه می‌شود. اگر  مراحل قانونی یک برنامه هنری طی شده و مجوزهای لازم را دریافت کرده و مقامات استانی اعم از انتظامی، امنیتی و سیاسی هم در شهرستان‌ها هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌اند، طبیعی است باید آن برنامه اجرا شود.

وی ادامه داد: اگر خلاف این صورت بگیرد، به نظر من این یک تخلف است و ممکن است ناشی از برخی فشارها باشد و یا تصمیماتی که بعضی‌ها بدون رعایت شرایط قانونی آنها را اتخاذ می‌کنند. ما علاقه‌مند به همکاری همگان در اجرای یک برنامه فرهنگی دارای مجوز هستیم و اگر در جایی هم تخلفی صورت بگیرد، ما هم با آن تخلف و آن جرم مقابله می‌کنیم اما تا زمانی که اتفاقی نیفتاده و جرمی صورت نگرفته، نباید قصاصِ قبل از جنایت صورت بگیرد.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لغو برخی از این کنسرت‌ها بدون هماهنگی مقامات استانی و رعایت مجوزهایی که صادر شده، گاهی این شبهه را به وجود می‌آورود که عده‌ای مداخله می‌کنند. این به صلاح کشور هم نیست که وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزی را صادر کرده و همه جوانب آن را دیده و همه بخش‌هایش را رعایت کرده است، یک مرتبه شاهد تعطیلی و یا لغو آن برنامه باشیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص انتخاب ریاحی به عنوان دبیر سال آینده جشنواره موسیقی فجر علیرغم برخی انتقادها به عملکرد وی، گفت: من در جزئیات تصمیم‌گیری معاونت‌های ارشاد نیستم اما فکر می‌کنم اگر عملکرد آقای ریاحی مناسب باشد، پس باید کارش را ادامه بدهد. برای تغییر و جابجایی‌ها، حتماً ارزیابی صورت می‌گیرد و اگر تصمیم معاونت هنری این بوده که ایشان کارش را ادامه دهد، حتماً ارزشیابی لازم و کافی در این خصوص انجام شده است و به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این انتصاب صورت بگیرد و جابجایی در این حوزه انجان نشود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی, حسن نوش آبادی
آمار بازدید : 377
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500