ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -------
|
تاریخ : چهارشنبه 21 مرداد 1394 - ساعت 13:48:29
چاپ خبر

قدیمی‌ترین نقاشى نوازندگان بوشهری رونمایی شد / محسن شریفیان ˝نی انبان˝ را به کانادایی‌ها معرفی کرد

قدیمی‌ترین نقاشی نی انبان نوازان بوشهری که مربوط به 205 سال پیش و سفر ˝سر ویلیام اوسلى˝ به خلیج فارس است؛ توسط محسن شریفیان در دانشگاه تورنتو رونمایی شد.

 قدیمی‌ترین نقاشى نوازندگان بوشهری رونمایی شد / محسن شریفیان ˝نی انبان˝ را به کانادایی‌ها معرفی کرد

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی گروه "لیان": این گروه موسیقی بوشهری به سرپرستی محسن شریفیان از عید فطر تاکنون مشغول برگزاری کنسرت و وورک شاپ در کشور کانادا است و در یک همایش موسیقایی در دانشگاه "تورنتو" محسن شریفیان به معرفی بیشتر ساز "نی انبان" پرداخت.

محسن شریفیان پژوهشگر موسیقى بوشهر در کنفرانسی که روز گذشته 20 مردادماه ، در دانشگاه تورنتو برگزار شد، توضیح داد: نی انبان ساز اصلی و شناخته شده  موسیقی محلی بوشهر است. سازی که در استان خوزستان و هرمزگان و کرمان نیز از جایگاه خاصی برخوردار است. علاوه بر این دامنه  نواختن این ساز به کشورهای حاشیه خلیج فارس هم می رسد.

نویسنده کتاب "تاریخ موسیقى بوشهر" در مورد قدمت این ساز گفت: تاریخ نی انبان و خاستگاه آن نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان به طور دقیق مشخص نیست. در این خصوص ما با فرضیه‌های مختلفی روبرو هستیم از جمله اینکه نی انبان در اصل مربوط به خاورمیانه بوده و بعدها به اروپا رفته و تکامل یافته است.

وی در بخشى از این نشست که با اجرا و معرفى ساز نى انبان صورت گرفت، گفت: تا این تاریخ، قدیمی‌ترین نقاشى‌هاى مربوط به رواج ساز نی انبان در کشورهاى حاشیه خلیج فارس مربوط به ایران و بندر بوشهر است. یکى از این نقاشى‌ها که براى اولین بار در این کنفرانس رونمایى شد به ٢٠۵ سال پیش بر مى‌گردد که در سفرنامه "سر ویلیام اوسلى" به چاپ رسیده است. این نقاشى در "سفرنامه  ممالک مختلف مشرق زمین به ویژه ایران" که مربوط به مشاهدات ویلیام اوسلى در سالهاى ١٨١٠ تا ١٨١٢ است به چاپ رسیده و هنوز به فارسى ترجمه نشده است. پیش از این نیز نقاشى دیگرى از نواختن این ساز در بوشهر منتشر شده بود که مربوط به دوره  "فتحعلی‌شاه قاجار" بود. در کتابى با نام "پرس" تألیف "لویى دبو" در سال ١٨۴١ میلادى تصویر نقاشی‌شده‌ای از نوازندگان در بوشهر به چاپ رسیده است که نواختن ساز دمّام و کمانچه را در همراهی با ساز نی‌انبان نشان می‌دهد.

شایان ذکر است که این نشست موسیقایى به دعوت "کانون ایرانیان دانشگاه تورنتو" برگزار گردید و دانشگاه تورنتو (UofT) نیز برترین دانشگاه در کانادا به شمار مى رود و رتبه هفتم آموزش و تحقیق را در جهان دارا است. 

قدیمی ترین نقاشی, محسن شریفیان, نی انبان, کانادا, بوشهر, سرویلیام اوسلی, تورنتو,
آمار بازدید : 420
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500