ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -------
|
تاریخ : چهارشنبه 11 شهریور 1394 - ساعت 15:00:27
چاپ خبر

نابسامانی در حوزه آواز ایرانی زیاد است

«شهرام ناظری» داور بخش آواز این دوره از جشنواره موسیقی جوان گفت: نمی شود گفت که سطح شرکت کنندگان بخش آواز در این دوره از جشنواره در مقایسه با شرکت کنندگان سال های گذشته بالاتر بوده است.

نابسامانی در حوزه آواز ایرانی زیاد است

این عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش آواز افزود: می بایست برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های فرهنگی در یک سطح ریشه ای علمی برای همه اجتماع شروع شود تا واقعا بتواند آن تاثیر ریشه ایش را بگذارد. درست است کسانی که در راس تصمیم گیری این جشنواره هستند جزو کارشناسان واقعی مملکت هستند ولی ما واقعا تعدادمان بسیار اندک است و این کافی نیست.
 
این خواننده و موسیقیدان مطرح کشورمان همچنین عنوان کرد: اگر یک برنامه ریزی درست فرهنگی در زمینه آموزش مسائل هنری اتخاذ نشود طبیعتا این جشنواره هم نمی تواند به آن شکلی که مد نظر است تاثیر بگذارد. شرط موفقیت در این ماجرا این است که یک اصول درستی در سطح مملکت و به خصوص در زمینه آموزش پایه ریزی شود؛ این آموزش باید در سطح دبستان و حتی پیش از دبستان آغاز شود و در دبیرستان و دانشگاه ادامه پیدا کند.
 
ناظری ادامه داد: با توجه به تمام این مواردی که به آن ها اشاره کردم به نظرم چندان تغییری از نظر سطح کیفی در شرکت کنندگان بخش آواز ندیدم؛ البته همیشه استثنائاتی وجود دارد. در کل می توانم بگویم باز هم گروه سنی بالاتر به نسبت گروه های سنی پایین تر بهتر بودند.
 
این عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش آواز گفت: آموزش درست دیدن خصوصا در بخش فنی، مهمترین مسئله است. بسیاری از کسانی که برای آموزش به کلاس ها ثبت نام می کنند با اساتیدی مواجهه می شوند که خود آن اساتید بسیاری از مسائل فنی را نمی دانند. یعنی خود استاد به درجه ای نرسیده که با تمام مسائل فنی و ریزه کاری ها آشنا باشد تا بتواند به شاگردانش آموزش بدهد. به همین دلیل می گویم نابسامانی و هرج و مرج، در این حوزه زیاد است.
 
ناظری بیان داشت: سال ها قبل، مراکز درست و اساتید و کارشناسان واقعی و کار بلد و مهم تر از همه خط و مشی مملکت پشتوانه این آموزش ها بود و قضیه وجهه دیگری داشت اما اکنون که مشکلات و لنگ های این چنینی وجود دارد با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم. این شاگردان هم گناهی ندارند؛ چرا که با علاقه مندی به کلاس می روند ولی آن چه را که باید دریافت کنند نمی گیرند.

شهرام ناظری, اواز, موسیقی جوان, داور,
آمار بازدید : 224
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500