ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : Admin
|
تاریخ : جمعه 13 شهریور 1394 - ساعت 00:19:13
چاپ خبر

قنبر راستگو مهمان ویژه مراسم رونمایی آلبوم «داماهی» است

اجرای زنده خالو قنبر جمعه در شهر کتاب فرشته

استاد «قنبر راستگو» ملقب به خالو قنبر، موسیقی‌دان برجستهٔ جنوبی که نوای سازش شهرت جهانی دارد، می‌ه‌مان ویژهٔ رونمایی آلبوم «داماهی» است.

اجرای زنده خالو قنبر جمعه در شهر کتاب فرشته

«خالو قنبر» که در آلبوم «داماهی» به عنوان نوازندهٔ مه‌مان حضور داشته، حالا به تهران آمده تا روز جمعه ۱۳ شهریور ماه در شهر کتاب فرشته در مراسم رونمایی این آلبوم موسیقی اجرا کند. استاد قنبر راستگو البته چندان اهل گفت‌وگو و حرف زدن نیست، اما دربارهٔ حضورش در این آلبوم و اجرا در روز رونمایی به موسیقی ما می‌گوید: «من خیلی خوشحالم که جوان‌ها دارند در موسیقی کارهایی می‌کنند و به خاطر توجه این گروه به موسیقی محلی جنوبی با آن‌ها کار کردم. خیلی موسیقی‌های پر سرو صدایی که این روز‌ها منتشر می‌شود را دوست ندارم؛ همه می‌دانند که من عاشق موسیقی جنوب هستم و برای همراهی با این نوازندگان جوان و با استعداد و اینکه شاید کمکی کرده باشم، برای آن‌ها جفتی نواختم.»

قنبر راستگو تاکنون اجراهای بسیاری در کشورهای اروپایی داشته است. همین چهار ماه پیش هم از او دعوت شده بود تا در جشنواره لینز در کشور اتریش برنامه اجرا کند. استاد قنبر راستگو از برجسته‌ترین نوازندگان موسیقی جنوب ایران است، حتی او را پدر موسیقی جنوب هم نامیده‌اند. با اینکه در ۱۲ سالگی نواختن را آغاز کرده بود، تازه ۲۲ سال داشت که با خانهٔ فرهنگ و هنر میناب آشنا شد و در آنجا به کار‌های هنریش ادامه می‌دهد. در آنجا وظیفه‌اش نواختن ساز جفتی و خوانندگی در پشت صحنه تئا‌تر بود. نخستین تئاتری که راستگو در آن همکاری داشته «پتوروک» بوده با موضوع زار که این تئا‌تر را در میناب، سیرجان، کرمان، تهران و بندرعباس اجرا کرده‌اند. حدود پنج سال در گروه موسیقی علی خان حبیب‌زاده به نوازندگی ساز جفتی و سازهای کوبه‌ای و البته ترانه‌سرایی اشتغال داشت. تا اینکه انقلاب می‌شود و پس از آن جنگ تحمیلی شروع می‌شود که در این مدت راستگو هیچ گونه فعالیت موسیقی نداشت. بعد از تمام شدن جنگ گروهی تشکیل می‌دهد به نام کالنگ که در آن هنرمندانی چون احمد عبدالهی نوازنده کَسِر، سلیمان اسلامی نوازنده پی‌په، عبدالعلی جمالی نوازنده دهل و جعفر روزبازار نوازنده عود همکاری می‌کردند که وظیفه راستگو در این گروه خوانندگی و نوازندگی جفتی بود. قنبر راستگو همچنان در سن ۸۴ سالگی جفتی می‌نوازد و می‌خواند.

آلبوم «داماهی» روز جمعه ۱۳ شهریور ماه ساعت ۱۶ در شهر کتاب فرشته (واقع در تجریش خیابان شهید مقصودبیک) رونمایی می‌شود.

داماهی,رونمایی آلبوم داماهی,قنبر راستگو,خالو قنبر
آمار بازدید : 1,197
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500