ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -------
|
تاریخ : دوشنبه 23 شهریور 1394 - ساعت 13:17:24
چاپ خبر

مراسم رونمایی از آلبوم «دیگر» برگزار شد

درویشی: هیچ بایدی در کار هنر وجود ندارد/ مهدوی: موسیقی اصیل ایرانی درجا می‌زند

محمدرضا درویشی گفت: هنرمند در هر جایی که هست باید کار خودش را بکند. هیچ بایدی در کار هنر وجود ندارد؛ مگر هنری که باعث انحراف از اصل انسانیت شود. در واقع هنرمند آزاد است که هر تلفیق و اتفاقی که می‌خواهد را انجام دهد.

درویشی: هیچ بایدی در کار هنر وجود ندارد/ مهدوی: موسیقی اصیل ایرانی درجا می‌زند

به گزارش خبرگزاری فارس، آلبوم «دیگر» به آهنگسازی و خوانندگی رامین کاکاوند شامگاه شنبه 21 شهریور ماه با حضور محمدرضا درویشی، صدیق تعریف رضا مهدوی و جمعی از هنر دوستان در فرهنگسرای  نیاوران رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم رضا مهدوی موسیقی‌ پژوه و نوازنده سنتور در سخنانی انتشار آثاری همچون آلبوم موسیقی «دیگر» را اتفاقی در جهت  ایجاد مهربانی و دوستی در جامعه عنوان کرد و گفت: در عرصه‌هایی که  می‌بایست در زمینه موسیقی  بدرخشیم  عملکرد خوبی تا کنون نداشته ایم، هم مدیریت دولتی در این اتفاق نقش داشته و هم خود هنرمند. هر چه از این آثار منزه و پاک که با زبان امروز داشته‌های فرهنگی و هنری نقاط مختلف ایران را به خوبی معرفی می‌کنند، توسط نسل امروز بیشتر  روایت شود، هنر رونق بهتری به خود می گیرد.

وی افزود: متاسفانه  اقتصاد در فضای کنونی جامعه  ناسالم  است و به نوعی هر دو بخش خصوصی و دولتی را درگیر کرده و این امر  باعث شده تا  از سویی موسیقی اصیل ایرانی در جا بزند و از سویی دیگر فرصت معرفی موسیقی سرزمینمان از ما گرفته شده است. تمام این اتفاقات در نهایت منجر به این مسئله می شود که خود ما نیز از موسیقی به راحتی عبور کنیم. در این زمینه بخش عمده  تقصیرها به رسانه‌ها و صدا و سیما مربوط می‌شود.

وی در ادامه صحبت هایش کاکاوند را هنرمندی متعهد به موسیقی آئینی نامید و اظهار داشت: او در مقام یک خواننده، آهنگساز و نوازنده سعی می‌کند با همان بضاعت خودش و  به طریق اولی کارش را انجام دهد. در جامعه‌ای که قانون کپی رایت رعایت نمی‌شود و هیچ نهاد نظارتی نیز از آن حمایت نمی‌کند و همچنین همه نگاه‌ها در حوزه موسیقی اقتصاد محور است کار کردن بسیار سخت است. متاسفانه موسیقی چند فرهنگی در جامعه رسوخ کرده و کسی هم انگار بنا نیست بیاید و این مسائل را مدیریت کند. خیانت به فرهنگ خیانت بسیار بزرگی است و منجر به بی اخلاقی در جامعه می‌شود. افرادی که دغدغه موسیقی دارند با تمام سختی‌ها آثار هنری خلق می‌کنند و این مهم مرا بسیار متعجب می‌کند چرا که شرایط بسیار سخت است. البته هنرمند ایرانی همیشه با پشتکار و با وجود تمام مشکلات رسالت خودش را به انجام می‌رساند. کاکاوند در دورانی با هنرمندان بزرگی کار کرده و از این رو خستگی ناپذیراست. خلق آثاری فاخر از خصوصیات کار های هنری اوست لذا  باید بستری فراهم شود تا چنین آثاری به اهلش برسد.

محمد رضا درویشی آهنگ‌ساز، پژوهشگر موسیقی و مؤلف دائرةالمعارف سازهای ایرانی نیز با حضور در جایگاه از رامین کاکاوند به عنوان یکی از دوستان قدیمی خودش یاد کرد و ابراز داشت : موسیقیدانان باید خصوصیاتی همچون دانش موسیقایی،خلاقیت، شجاعت و  اشراف کامل به مناسبات اجتماعی، فرهنگی، تاریخی، سیاسی و ادبی و هنری  داشته باشند  و با یک چشم به گذشته و با چشم دیگر به آینده نگاه کنند. اگر چنین نباشد هنر آنها حذف می‌شود. این خصوصیات در رامین کاکاوند وجود دارد. ایشان اگر چه دست راست هنرمندی همچون سید خلیل عالی‌نژاد بوده اما زندگی هنریشان همیشه بدون حواشی بوده است. در حال حاضر باید در کارمان مداومت داشته باشیم ممکن است نتیجه مطبوع در نسل من و هنرمندانی چون کاکاوند به وجود نیاید اما در نسل‌های اینده حتما اتفاقات خوبی خواهد آمد.

وی در ادامه صحبت‌هایش آهنگسازی و ملودی سازی آثار کاکاوند را بسیار روان توصیف کرد و ادامه داد: کاکاوند دردو حوزه مهم موسیقی اشراف موسیقایی دارد، یکی موسیقی دستگاهی ایران و دیگری مقام‌های تنبور در هر سه حوزه کلام،  مقام‌های مجلسی و مقام های مجازی. در دو آلبوم خم خانه و بانگ اهورایی شنونده شاهد اشراف کامل خالق اثر به مقام‌های تنبور و موسیقی دستگاهی ایران است. زمانی که بانگ اهورایی منتشر شد چنان تحت تاثیر قرار گرفتم که از رامین کاکاوند اجازه خواستم تا از چند قطعه موجود در سی دی برای آثار ارکستری‌ام استفاده کنم که ایشان نیز این اجازه را به من دادند. آلبوم «دیگر» حاوی تغییرات عمده است که این تغییرات در چند موضوع قابل تامل است. در البوم دیگر ما بجز قطعه «دیگر» که مخاطب را در فضای موسیقی کردی قرار می‌دهد، در بقیه قطعات شنونده در هاله‌ای از موسیقی دستگاهی قرار می‌گیریم. قطعات اول تا سوم این کار توسط داوود ورزیده برای گروه سازهای ایرانی و سازهای غربی تنظیم شده است. مثل ویولن ویولنسل و فلوت. تنظیم به گونه‌ای انجام شده که در آن از  آکوردهای فاصله سوم که محصول موسیقی قرن هیجدهم اروپاست و این کارفضا را تا حدی غربی کرده است و یک مقدار از فضای اصیل موسیقی ایرانی فاصله گرفته است.

درویشی در پایان صحبت هایش اضافه کرد: به نظرم هنرمند در هر جایی که هست باید کار خودش را بکند. هیچ بایدی در کار هنر وجود ندارد؛ مگر هنری که باعث انحراف از اصل انسانیت شود. در واقع هنرمند آزاد است که هر تلفیق و اتفاقی که می خواهد را انجام دهد و من نیز در جایگاه یک منتقد آزادم تا او را نقد کنم.

بر اساس این گزارش، آلبوم «دیگر» به نوازندگی کریم قربانی، میثم مروستی، علی رحیمی، محمود فرهمند، حسین رضایی نیا و دیگر هنرمندان در دو بخش موسیقی تنبور کرمانشاهان و ارکسترال قطعاتی با عناوین: درد عشق، ساقیان، دیگر، اشک نیاز مه عیار با اشعاری از مولانا، ابتهاج، حلاج، بافقی، ولیعی در دستگاه‌های نوا، شور، ماهور و آوازهای دشتی و بیات اصفهان تنظیم شده و توسط انتشارات راوی منتشر شده است.

آلبوم دیگر, محمدرضادرویشی, سنتور, موسیقی اصیل,
آمار بازدید : 346
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500