ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : -------
|
تاریخ : شنبه 1 خرداد 1395 - ساعت 11:55:31
چاپ خبر

از مسير شکست، پیروزی حاصل نمی‌شود

بعد از آنکه نام «حسین علیزاده» به عنوانِ مدیر افتخاری، ارکستر تمام وقت حرفه‌ای غیردولتی فیلهارمونیک پارسى با مدیریت هنری «علی رهبری» اعلام شد؛ این آهنگسازِ برجسته در نامه‌ای به عنوان «از مسیر شکست پیروزی حاصل نمی شود» خطاب به علی رهبری منتشر و در آن نوشت که رییس افتخاری مسیری با شکست دوباره نمی‌شود.

از مسير شکست، پیروزی حاصل نمی‌شود

به گزارش مای ریتم به نقل از موسیقی ما،  این استادِ نوازنده و آهنگساز در نامه خود نوشته: «مدت مدیدی است كه جدالى نابرابر با خود در امور هنرى و اجتماعى، شما را از مسیر نیم قرن عشق، تلاش، تداوم، افتخار و سربلندى نام تان به عنوان فرزند این سرزمین دور نگه داشته و نام شما به طور ناشایست در امورى برده می شود كه ناخوداگاه این سئوال را در ذهن تداعى می كند: آیا على رهبرى همانند همه هنرمندان و هنردوستان و هنرشناسان و اساتید بزرگ ایران و جهان، جایگاه رفیع این نام را می شناسد؟ آیا جایگاه على رهبرى حضور ایشان را در همه امور و در كنار و مقابل همه جریانات توجیه می كند؟ آیا با امضاء و یا توافق مسئولین، به جایگاه هنرى ایشان صحه گذارده می‌شود؟ مسلماً خیر! زیرا موقعیت و جایگاه هنرى شما را، شما تعیین می‌كنید. حكم و قراردادهاى ارگان‌ها جایگاه شما را مشخص نمی‌کنند. اما در این دوره، مسیرى كه طى شد ثابت كرد با تمام اعتماد به نفسِ به حقى كه در هنر خود دارید، در مسائل مربوط به آن به عنوان یک هنرمند مستقل عمل نكردید؛ امید بستن به امورى كه بعد از گذشت حدود چهار دهه، در زمینه موسیقى نشان از عدم درک و اطلاع شما از سیاست و برنامه‌ریزى و نگاه دقیق به مسئولین هنرى بوده است.»

او در ادامه نامه‌ی خود آورده: «تكیه بیش از حد شما به اشخاصى كه با انگیزه‌هاى سیاسى و تشكیلاتى -و نه با انگیزه‌هاى هنرى - در كنارتان بوده‌اند، شما را دچار اشتباه كرد و این تصور را برایتان پیش آورد كه حامیان تشكیلاتى، حامیان هنرى شما نیز هستند. شما در دولت امید، دستان قدرتمندِ خود را، امیدوارانه حركت دادید غافل از این كه امید، بدون آگاهى از شرایط غیرممكن است.»

علیزاده با «استاد گرانقدر» خطاب کردنِ رهبری در ادامه‌ی نامه خود آورده گفته: «عدم موفقیت در پیشبرد اهداف هنرى در ایران وابسته و یا مستقل از دولت فرقى نمی‌كند. دولت را هم ملت می‌سازند. اخلاق و منش هنرى، ملتى است نه دولتى. حضور شما در عرصه جهانی، نام ایران و شما را جاودانه می‌كند اما در حال حاضر حضور شما در ایران، فراموشى ارزش‌هاى والاى شما است كه به تصمیمات شما گره خورده است. تجربه تشكیل مجدد اركستر همان اشتباه گذشته را تكرار خواهد كرد، زیرا پایگاه فرهنگىِ جامعه موسیقى در حال حاضر، چه دولتى و چه غیره از یک شرایط تبعیت می‌كند: عدم امنیت هنرى، عدم امنیت اقتصادى، عدم سیاست گذارى و نیز نگاه ناشایست به جایگاه و موقعیت هنر موسیقى. اگر روزی فضاى شفاف و پر مهر و بى‌حاشیه حاكم شود، بازگشت شما مبارک خواهد بود در غیر این صورت شما نیز دور از حاشیه نخواهید بود.»

او در پایان آورده است:‌ «در ضمن استقلال اینجانب از تمام امور، ایجاب می‌كند من نیز مدیر افتخارى مسیرى با شكستى دوباره نباشم.
با احترام و تقدیر از شما،
حسین علیزاده
اول خرداد ٩٥»
 

شکست, پیروزی, حسین علیزاده, علی رهبری, فیلهارمونیک, پارسی, ارکستر,
آمار بازدید : 333
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500