ورود به حساب کاربریبازیابی کلمه عبورجهت ثبت نام در رادیو پدیده اینجا کلیک کنید
نویسنده : محمدرضا کاظمی
|
تاریخ : دوشنبه 4 مرداد 1395 - ساعت 17:51:38
چاپ خبر

بزرگداشتی برای بزرگان آواز کشور

به یادِ حافظان مکتبِ آواز

تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران، عصر پنج شنبه ۷ مرداد ماه میزبان آیین بزرگداشت اساتید مرحوم موسیقی، احمد ابراهیمی و حسین عمومی خواهد بود.

به یادِ حافظان مکتبِ آواز

به گزارش ریتم نیوز، در بزرگداشت این دو هنرمند عرصه موسیقی که ساعت ۱۸:۳۰ و با همکاری بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار خواهد شد، فاضل جمشیدی، میرعلی نقی، محمود بختیاری و تنی چند از هنرمندان این عرصه درخصوص فعالیت هنری این دو استاد آواز ایران در بخش‌های مختلف سخنرانی خواهند کرد. از دیگر بخش‌های این مراسم اجرای موسیقی گروه فاخته به سرپرستی و تنظیم رضا موسوی‌زاده خواهد بود.

احمد ابراهیمی متولد 1305 از اساتید آواز ایران بود. اکثر اعضای خانواده ابراهیمی دستی در موسیقی داشتند و همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود. در سال ۱۳۲۷ با توجه به صدای خوشی که داشت با اساتید بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند گردید. وی اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مخاطبان روبرو شد. درسال ۱۳۳۳ به ارکستر مرتضی‌خان محجوبی راه یافت و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز شد. همکاری او تا سال ۱۳۳۵ با این ارکستر ادامه داشت.احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی تیر ماه ۱۳۹۲ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان فرمانیه تهران درگذشت.

دکترحسین عمومی استاد آواز نیز ردیف دان برجسته، قاضی دادگستری با تحصیلات دکترای حقوق، در سال ۱۳۰۶ شهر اصفهان متولد شد. موسیقی در خاندان او موروثی بوده ، آواز را ابتدا نزد پدر و سپس در مکتب استادان: تاج اصفهانی و ادیب خوانساری تکمیل نمود. بیان او در معرفی سبک‌ها خصوصا" مکتب آوازی اصفهان (سبک اساتیدی چون حسین خضوعی ملقب به ساعت ساز، سید رحیم و...) بسیار شیوا بود. وی در سال 1385درگذشت.

منبع: فارس

آمار بازدید : 191
تعداد نظرات (0)
ارسال نظر
لطفا صبر کنید...
 

پر بازدید ترین آهنگ ها

View More ▶

ارتباط با ما

کاراکتر باقی مانده : 500